מאת אומר מוהדב דרור

תפקודי הכבד בראייה מערבית

לאיבר הכבד תפקודים רבים ומגוונים, ביניהם פירוק ובנית חלבונים, חילוף חומרים, יצירת אנזימי עיכול, ניקוי רעלים, אחסון מרכיבים החיוניים לבניה ושיקום של מערכת העצבים, כמו גם השתתפות בתהליכים הורמונלים בגוף.

ניתן לבחון את תיפקוד הכבד דרך שלוש המערכות הפיזיולוגיות בהן הוא משחק תפקיד מרכזי: המערכת הוואסקולרית (כלי הדם), המערכת המטבולית (חילוף החומרים) והמערכת ההפרשתית (ניקוי פסולת).
* מבחינה ואסקולרית, הכבד מסנן את הדם מרעלים, חיידקים וגופיפים שונים,  מייצר חלבוני דם ושומר על איזון רמתם בדם וכך שומר על כשירות הדם. 
* מבחינה מטבולית, הכבד מאחסן ומפרק סוכרים בשעת הצורך (על-מנת שהגוף ימשיך לתפקד במצבי צום), מייצר ואוגר שומנים ואף ממיר חומצות אמינו לחומצות שומן בעת הצורך. תפקודים אלו חיונים לתפקודו הבסיסי של הגוף, מאחר וסוכר וחמצן הינם המרכיבים הבסיסים ליצירת אנרגיה ראשונית. בנוסף לכך, הכבד מייצר את מיצי המרה, המאפשרים פירוק וספיגת השומנים ומכאן של ויטמיני A, D, Eו- K.

* כחלק ממערכת ההפרשה, הכבד מפרק רעלים ובילירובין ומפרישם בעזרת מיצי המרה.

תפקודי הכבד ע"פ הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מייחסת לכבד תפקודים נוספים ושונים, ובעיקרם, הזרמת אנרגית הכבד ומניעת סטגנציות (חסימות). ניתן לקשור בין אנרגית הכבד לכמות החמצן בדם. רקמת הכבד היא מצרכני החמצן הבולטים בגוף. זרימה תקינה וחלקה של אנרגיית הכבד משמעותה כמות מספקת של חמצן בדם הכבד, ולפיכך פחות תקלות וחסימות (סטגנציות).


רמות חמצן תקינות בדם מאפשרות לכבד בפרט ולגוף בכלל לעבוד עם רמות מתח נמוכות, וכך גם ליצור עמידות פיזיולוגית למצבי מתח. כמו בחיים, גם בגוף, ככל שיורדות רמות המתח כך פוחתות התקלות ותפקוד הגוף מתייעל. הכבד הוא האחראי על מניעה, ניטרול והתמודדות עם מתח, מה שמוביל למסקנה שסביבה מתוחה (לאורך זמן) ושהייה ממושכת באזורים דלים בחמצן, (עקב אויר מזוהם) עלולים להשפיע לרעה על תיפקודי הכבד.
אזורים דלים בחמצן הם אזורים עם רמת זיהום אוויר גבוהה (כמו אשדוד, חדרה, מפרץ חיפה וטבעון), או חללים בהם אנשים מעשנים. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא בדיקות הדם של אנשים מעשנים. ניתן לראות כי באופן יחסי, יש להם רמות גבוהות של המוגלובין וכדוריות דם אדומות, נשאי החמצן אל תאי הגוף, בדומה לאנשים החיים בגבהים של 5000 מטר ומעלה.

באופן מגוחך עד אבסורדי, אנשים מעשנים, החוזרים על התנייה זו מייצרים מצב פיזיולוגי תמידי של מתח, ועוד מתוך בחירה.
אנשים רבים חווים את מקום העבודה שלהם כסביבה מתוחה, ולצערנו, לרוב, לא ניתן להשפיע על קישור זה בין עבודה למתח באופן משמעותי. ביכולתנו בעיקר להכין את הגוף לפני יום העבודה, על-ידי המנעות משתיית קפה, אכילה נכונה ותרגול מדיטציה או יוגה וכדומה למשך 10 – 20 דקות מייד לאחר היקיצה. כמו כן, חשיבות גבוהה לפריקת המתחים בסוף היום, כאשר פעילות גופנית אירובית הינה האמצעי הטוב ביותר.
זרימה טבעית וחלקה של אנרגית הכבד הינה חיונית לשיפור ושימור תפקודי הכבד (וכך גם שיפור ויעול התפקוד הגופני והמנטאלי. הזרמת הדם בגוף יכולה לסייע בהנעת אנרגיה הכבד. הפעילות העיקרית והמומלצת ביותר היא פעילות גופנית אירובית, בה המאמץ הגופני נמשך מעל ל- 15 עד 20 דקות (זהו השלב האנאירובי, והוא אינו יעיל בפני עצמו) ולפחות 30-35 דקות. רצוי לחזור על פעילות זאת לסירוגין, יום כן – יום לא. מומלץ להקדיש לפעילות הגופנית לפחות של 3 שעות שבועיות. בהתחשב בכמויות הזמן שאנו מבזבזים על דברים אחרים, מדובר בהשקעה מזערית, בעיקר כשאנו מבינים את חשיבותה ואת התגמול המתקבל ממנה.
הקשר בין איכות השינה, תפקוד הכבד והרזיה

הכבד אחראי על אגירת אנרגיה בצורת סוכרים ושומנים לשימוש הגוף במצבי צום. מעבר לזמנים שבין הארוחות, זמן הצום העיקרי הינו בזמן השינה העמוקה, השלב השני של תהליך השינה.
מתוך מאות בשנים של התבוננות ואבחנה, קשרה הרפואה הסינית את זמן השינה שבין השעות 1ל- 3לפנות בוקר לזמן שיא פעילות איבר הכבד. בשלב בו השינה עמוקה, מחסני הסוכר מתרוקנים מהשרירים, והגוף מתחיל תהליך של צום. תהליך הצום מאוד מאמץ את הגוף, ויכול להתקיים רק בזמן של תת הכרה, כך שאנו לא מרגישים את הקושי. כאשר תהליך זה מתקיים בצורה יעילה אנו פורקים מתח, מונעים עלייה במשקל ובאחוזי השומן בגוף ומאפשרים שיקום רב-מערכתי של תשתיות הגוף. מכאן ניתן להבין כי האופן וזמן התחלת תהליך השינה משפיעים הן על איכותו והן תפקוד הכבד. לדוגמא, רבים האנשים הסובלים מרמות אנזימי כבד גבוהות, ו\או כוסלטרול ו\או השמנה ומעידים גם על בעיות בזמן השינה ופגיעה באיכותה (מחקרים מראים כי הרגלי שינה מאוחרת, כזו המתחילה בשעות 1-2לפנות בוקר, פוגעים באיכות החיים ומקצרים את משכם).

השעה האידיאלית להתחיל את בה תהליך השינה הינה 23. הדיעה הרווחת היא "כשהולכים לישון מוקדם יש פחות זמן להנות ולחיות", אך הבשורה המרה היא שאנשים שאיכות השינה שלהם ירודה, בין היתר בשל מיעוט שעות שינה או סתם כי הלכו לישון מאוחר, יעילים פחות במהלך היום שלמחרת, וכך, הזמן יעבור יותר מהר (ולאו דווקא כי נהנים...). המערכת הפיזיולוגית המושפעת ביותר ממחסור בשינה איכותית היא מערכת העצבים, כך שרמת היעילות צונחת ורמת המתח עולה.
במהלך האבולוציה, נוצר סנכרון בין הגוף לסביבה, ההופך את דרישות הגוף למצב נתון ללא פשרות, כזה שאינו מתחשב בהעדפה האישית.

מבחינת מערכת העיכול, אידיאלי לאכול את הארוחה האחרונה של היום לא יאוחר מהשעה 20. אנזימי עיכול פשוט אינם מיוצרים בשעות הערב והלילה, וצריכת מזון בשעות האלה מייצרת תהליך עיכול לא יעיל ולא תקין ומייצרת בעיות אקוטיות וכרוניות. ארוחה זו צריכה להיות קלה, מורכבת מפחמימות וירקות וללא חלבון מן החי, וזאת על-מנת לאפשר לגוף בכלל ולכבד בפרט להגיע לתהליך צום תקין.
תהליך הצום התקין במהלך השינה משפיע על משקל הגוף ואחוזי השומן. "שריפת שומנים" מתרחשת במהלך שלב השינה העמוקה. לכן אנו נתקלים בקליניקה באנשים המשקיעים בפעילות גופנית ובכל זאת לא מפחיתים ממשקלם או מאחוזי השומן. כמוזכר מעלה, בשעות השיא של פעלות הכבד לפי השעון הפיזיולוגי הסיני, בין השעות 1 ל- 3 בלילה, הגוף עובר למצב צום, בו מתרחש פירוק שומנים ומתאפשר שיקום המערכות אשר נפגעו במהלך היום ובכלל.

דוגמה לכך במקרים הקשים ביותר המאושפזים בבתי-החולים,  אותם מרדימים לכמה ימים בכדי לתת לגוף להשתקם ולהתאושש.

האטת תהליכי הזדקנות

לפי הרפואה הסינית, הכבד מאחסן את הדם בזמן מנוחה. הכוונה היא שהכבד אינו מייצראת הדם, אלא מטיב אותו ומונע הזדקנותו, משפיע על מבנה וגודל הכדורית האדומה ואחראי על הזנת הרקמות. תפקוד זה במיוחד בא לידי ביטוי באיכות הציפורניים (גמישות, לא מתפצלות וכו') והעיניים. בחינת רקמות אלו מאפשרת למטפל הסיני לאמוד את מצב תהליך ההזדקנות של האדם, ובמידת הצורך, להתאים את הטיפול הנכון. מעבר לכך, יש לזכור את הנושאים הרלוונטים שהוזכרו למעלה: זרימה חלקה של אנרגיית הכבד ושמירה על איכות השינה.

ניקוי הכבד ברפואה הסינית והטבעית
מעבר לזמן המוגדר בשעון הביולוגי, לאיבר הכבד מיוחסת עונת האביב. זוהי עונה של פריחה והתחדשות בטבע, וכמו במקרוקוסמוס גם במיקרוקוסמוס, בבני האנוש. במסורת היהודית קשרו תקופה זאת לחג הפסח, בו מצווה היא לבער את הבית מחמץ, ובהזדמנות זאת לנקות ניקוי מאוד יסודי. כאמור, כחלק מתהליך האבולוציה, נוצר סנכרון בין תפקודי הגוף השונים לבין המצבים המשתנים בטבע, לדוגמא, פעילות אנושית מתקיימת מקביל לחשיפה לאור השמש. מכאן, ניתן להסיק, כי תהליכים נוספים מתקיימים מעבר לרמת היממה, גם ברמה העונתית והשנתית, באינטגרציה עם תהליכים של הטבע. בזמן האביב, בו דומיננטים תהליכי התחדשות ופריחה, הגוף עובר תהליך דומה, בו איבר הכבד משחק תפקיד מרכזי בתיפקוד ניקוי הרעלים. חשיבותו בולטת במיוחד באנשים בעלי רגישות במערכת זו, הסובלים מאלרגיות בכלל ואלרגיות עוריות בפרט. כך, בעונה זו רצוי ליישם את עקרון "האקטיבי והפאסיבי", העיקרון הראשון ליצירת אורח-חיים מאוזן.

באופן אקטיבי, אנו משנים במודע ובאופן פעיל את התהליכים וההתנהגויות המקשים על הכבד לתפקד בצורה יעילה ולצמצם את עומס היתר, במיוחד בעונה זו, בה הכבד זקוק למירב התחשבותנו. בין היתר, עלינו להפחית את העישון ואת צריכת הקפה, אלכוהול, מוצרים מן החי (בקר, עוף, דגים, ביצים ומוצרי חלב) ומזונות מתועשים העתירים בכימיקלים (צבעי מאכל וחומרי טעם וריח מלאכותיים). באופן פאסיבי, באפשרותנו לייעל את תפקודי הכבד (וכתוצאה מכך לשפר את יעילות הגוף) דרך התאמת הפעולות האוטומטיות שאנו מבצעים על-מנת לקיים את גופנו כאורגניזם חי ל"זמן הכבד". לדוגמא, הצמדות לתזונה שמטרתה ניקוי הכבד, לפי רמת הקושי בה אפשר לעמוד, המטרות הרצויות וסוג ו\או עוצמת הבעיה הקיימת.

 

הנחיות לביצוע ניקוי כבד

באילו מצבים דרוש ניקוי כבד? מתי צריך לעשות ניקוי כבד? איך עושים ניקוי כבד? מהי התזונה המתאימה לניקוי כבד?
הבעיות השכיחות ביותר הדורשות ניקוי רעלים מהכבד הן:  

 • אלרגיות, בפרט של העור
 • עישון  ו\או צריכת אלכוהול במינונים גבוהים (ו\או בתקופות ממושכות. המינון קשור למשקל הגוף ביחס לכמות השימוש)
 • שימוש ממושך ו\או מוגזם בתרופות וסמים למיניהם (חוקיים ולא חוקיים)
 • צריכת קפאין מוגזמת (לא רק קפה! גם גווראנה, מאטה, משקאות אנרגיה וכו')
 • הפרעות שינה כרוניות, כולל אכילה לפני או במהלך השינה
 • דלקות כבד זיהומיות (צהבת, זיהומים ויראלים)

הזמנים הטוב ביותר לביצוע ניקוי כבד הם בעונות המעבר, ובעיקר באביב, בסופי שבוע ובשעות הבוקר, בין השעות 5 ל-7 am. ניקוי כבד מתרחש באופן טבעי במהלך השינה, בין השעות 1 ל- 3 לפנות בוקר. בזמן זה הכבד עובר תהליכים מורכבים המנקים את הכבד, בתהליך הדורש צום. מכאן ניתן להבין, כי תחילת זמן השינה צריך להיות מהשעה 22:00, או לא יאוחר מ- 23:00, ואילו זמן הארוחה האחרונה צריך להיות לא יאוחר מ- 19:00 וסוג המזון צריך להיות קל לעיכול. כל זאת על-מנת שיתאפשר לגוף להגיע לתהליך ניקוי כבד טבעי במהלך השינה. מעבר לזמן השינה, ישנם גם פרקי זמן ומועדים אחרים בהם הכבד יעיל יותר או רגיש יותר לשינויים היכולים להטיב או להרע עם תהליך ניקוי הכבד. לדוגמא, בעונות המעבר, ובעיקר באביב, הכבד דורש תשומת לב מוגברת מבחינה תזונתית עקב רגישותו הפיזיולוגית המוגברת. האביב היא העונה הקשה ביותר לכבד עקב ריבוי האבקנים באוויר והגברת הרגישות לרעלים בגוף. בעונה זו צריך להקל על הכבד על-ידי הפחתת צריכת מזונות עשירים בחומרים המזיקים לגוף (ראה בהמשך) והגברת צריכת המזונות המייעלים את תיפקוד הכבד.

 

ואיך מנקים את הכבד? מהקל אל הכבד! ראשית, הכלל החשוב והראשוני בתהליך הטיפולי הוא להוריד את הגורמים העוינים, היוצרים את הבעיה (בהתאם לסעיף 1). מאחר שבעיה זאת יוצרת התניות התנהגותיות, שינוי זה לא תמיד פשוט לישום. לאחר מכן, יש להוסיף את המזונות החיוניים.
חשוב לזכור כי לא כל אחד יכול או צריך לעבור תהליך של ניקוי הכבד במשך כל עונת האביב, ובטח לא כל אחד מסוגל להתחייב לתהליך קשה של שינוי התזונה ואורח החיים. ולכן אני מציע מספר אפשרויות ל"מִקְצֵי" ניקוי הכבד, לפי רמת הקושי (בהתאם לסוג הבעיה, המשך והסיבה, הגיל והמין):
א. ניקוי הבוקר: בשעות הבוקר, בין 5 ל-7 am: לאחר צום השינה, חשוב מאוד לפתוח את היום בניקוי כבד. בכלל, אחד העקרונות החשובים בתזונה הוא הקפדה על ארוחת הבוקר: היא הארוחה החשובה ביותר במהלך היום, מאחר וחוסר איזון בארוחת הבוקר יבוא לידי ביטוי בחריגות ופיצויים במהלך היום. עקרון זה  חשוב מאוד בפרט בזמן ניקוי הכבד, בו הרגישות הפיסיוליגת גבוהה יותר, כך שחשוב שהשינויים בתזונה במהלך היום יבוצעו מתוך שיקול דעת.

ב. סופי שבוע:  (בכל סופי השבוע למשך 3שבועות), במשך חודש או במשך כל תקופת האביב. סוף השבוע מתחיל ביום חמישי בבוקר ומסתיים בראשון בערב). מתאים למקרים קלים יחסית. בשאר ימות השבוע אין לצרוך מזונות הפוגעים בכבד (כמו אלכוהול וחלבון מן החי לדוגמא), אך גם אין צורך "להעמיס" במזונות המנקים את הכבד.
ג, ד, ו ה.. הם העונה כולה, טבעונות, מזון חי.

בכל אופן, במשך כל תקופת ניקוי הכבד, גם אם מבוצע רק בסוף השבוע, רצוי להימנע צריכת חלבון מן החי (בשר, עופות, דגים, מוצרי חלב), חומרים משמרים וחומרי טעם וצבע, יש להקפיד לישון 7 – 8 שעות בלילה, ואם נדרש ו\או אפשרי גם לנוח בצהריים. כמו כן, במידה וניתן רצוי לבצע פעילות גופנית אירובית (בבוקר או בערב, בהתאם לנטיית הגוף).

 

עקרונות לניקוי הכבד:

 • אין לשתות קפה ואלכוהול
 • אין לעשן, טבק רגיל או "מיוחד"
 • אין לצרוך חלבון מהחי (כולל מוצרי חלב)
 • יש להפחית צריכת תרופות שאינן במרשם
 • יש לצרוך מחצית מכמות המזון אליה רגילים, במנות קטנות (כ- 6 פעמים ביום ואף יותר)
 • יש לאכול רק מזון אורגני (שאינו מרוסס, גם בחומרים ביולוגיים, ולא עבר השבחות גנטיות)
 • יש ללכת לישון בשעות 22:0023:00
 • יש לעשות פעילות ארובית, בהתאם לרמות האנרגיה וסוג ניקוי הכבד
 • אין צורך לבצע חוקנים
 • למחמירים, רצוי בעיקר מזון חי, ללא בישול (Raw)
 • ניתן לצרוך תוספי תזונה להאצת ניקוי הכבד: במהלך היום ו\או לפני השינה (בהתאם לסוג הבעיה)

 

אני נתקל בדברים מצמררים, ברמות מגוחכות עד אבסורדיות. לדוגמא, "ניקוי" הכולל שתיית חצי כוס מיץ לימון עם כף שמן זית בבוקר, ובמהלך היום תה שן ארי, תוך כדי שמירה על אותו אורח החיים ואותם ההרגלים המעמיסים על הכבד - לא ממש משיג את המטרה. לניקוי כבד יש מסגרת ועקרונות אשר יישומם מניב תוצאות.
 ממלץ לקרוא את המאמר "שינוי בהרגלי צריכה" בכדי להקל על הגוף בזמן ניקוי הכבד: http://mohadeb.com/node/64

 

לפעמים לא רק שזה לא יעזור, אלא אף עלול להזיק. מחקר שבדק צריכת אנטי-אוקסידנטים (נוגדי החימצון, מסוג בטה-קרוטן) במעשנים, גלה שלא רק שצריכתם לא עזרה לגוף אלה גם העלתה את הסיכוי לחלות סרטן והאיצה תהליכים סרטניים. צריכת נוגדי החימצון במעשנים הגבירה את ה"delivery system” של הרעלים מהסיגריות למערכות החיוניות וכך האיצה את תהליכי ההרס.

 

תזונה לניקוי הכבד

מומלץ להצמד לרמת קושי אחת ולא "לקפוץ" מאחת לאחרת. רמת הקושי נקבעת לפי סוג וחומרת הבעיה ולפי הנטייה הפיזיולוגית. רצוי לעבור אבחון ע"ימטפל מוסמך ומנוסה, שימליץ על סוג ניקוי הכבד, לפחות בפעם הראשונה.

רמה A: הקיצונית ביותר, כוללת רק מזון חי וטרי, שלא עבר בישול.

רמה B: כוללת גם מזון שעבר בישול, אך ללא ירקות פחמימתיים (כתומים ועתירים בסוכר).

רמה C: “טיול בפארק", כוללת את A  ו- B,בתוספת ירקות כתומים ופירות.

 

תרופות סבתא, נכון או לא נכון?

 • מיץ פומלה או אשכולית עם ג'ינג'ר: לא מתאים לניקוי כבד אלא לניקוי מערכת העיכול העליונה. שתייתו גורמת תחושה נעימה לאנשים מסוימים, שזה טוב ונחמד אבל זה לא מנקה את הכבד...
 • כף שמן זית עם כוס מיץ לימון: גאוות סבתא. מאוד בסיסי, יש דברים הרבה יותר טובים.

 

אפשרויות לתזונת בוקר

 • שתי כוסות מים, מיץ עשב שעורה, סלט עלים ירוקים (תערובת בייביז: עלי חרדל, רוקט, אלפאלפה) עם קטניות מונבטות (מונג\מאש ואזוקי, או רק מונג), לימון שלם סחוט, זרעי חרדל ו- 3-5צלפים.
 • לממהרים, בלנדר ירוק: עלי רוקט ומנגולד, כף קטניות מונבטות (כנ"ל), חצי לימון, סלרי (גבעול ועלים), שזיפים מיובשים, חמוציות טריות (רצוי משני הסוגים, מיובאים קפואים, כך שזה כבר לא תלוי עונה), פפאיה ירוקה וגבעולי ליים.

תבשיל מאש עם עלי מונגולד וקליפות רימונים.